Ārsta Dmitrija Poļaka intervija

Akupunktūra ir ar daudziem mītiem un izdomām apvīta procedūra, strīdi par tās efektivitāti joprojām nerimst, tāpēc mēs vērsāmies pie sanatorijas „Jantarnij bereg” akupunktūras ārsta Dmitriju Poļaku ar lūgumu pastāstīt tuvāk par šo seno ārstēšanas metodi.

Dakter, pastāstiet, lūdzu, par šīs metodes avotiem un to, kā šī senā metode spēja integrēties mūsdienu medicīnas praksē?

Šī tradicionālā ķīniešu metode tika praktizēta jau pirms vairāk kā 2500 gadiem. Tolaik ārsti ļoti skrupulozi novēroja cilvēka ķermeņa reakcijas, dažādā veidā iedarbojoties uz to. Viņi uzskatīja, ka cilvēka ķermenis ir piepildīts ar neredzamu dzīvinošu spēku. Ja šī enerģija virzās pareizā ceļā un ar pareizu stiprumu, cilvēks jūtas labi. Ja tomēr enerģijas plūsmā rodas problēmas, sākas slimības.

Ķīniešu speciālisti secināja, ka šī enerģija cilvēka ķermenī plūst pa meridiāniem jeb dažādiem ceļiem, kas ir pieejami caur 500 punktiem uz ķermeņa virsmas. Ievadot adatas attiecīgās kombinācijās, šīs plūsmas mainās, līdz ar to mainās arī cilvēka stāvoklis. Ārstēšanas rezultāti tika pierakstīti īpašās grāmatās vairāku paaudžu dzīves garumā…

Kāda ir mūsdienu zinātnes attieksme pret akupunktūru?

Formāli ir ļoti grūti pārbaudīt efektivitātes līmeni ar tradicionālajām Eiropas medicīnas metodēm akupunktūras invazīvā rakstura dēļ. Jo parasti viena pacientu grupa saņem eksperimentālo preparātu un otra – placebo. Bet kādu placebo var izmantot adatu ievadīšanas vietā?


Tomēr ir iespējams normēt pašu pieeju procedūrām. Piemēram, Latvijā adatu terapijas speciālisti studē Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē, akupunktūra mūsu valstī ir sertificēta kā ārstniecības procedūra un to drīkst veikt tikai ārsti.

Cik lielā mērā refleksoterapijas efektivitāte ir atkarīga no ārsta kvalifikācijas?

Tikpat ievērojami kā jebkurā citā darbībā. Ārstam jāņem vērā daudzas nianses – piemēram, vecums, dzimums, organisma raksturojumi, hroniskas slimības. Attiecīgi ārsts izvēlas procedūras ilgumu, izmantoto adatu veidu, to ievadīšanas dziļumu, slīpuma leņķi un ievadīšanas metodi.

Vairākos gadījumos var izmantot arī termiskās iedarbības metodes. Ideālajā variantā šī procedūra ir patīkama, un daudzi pacienti tā relaksējas, ka pat aizmieg. To, ka procedūra visā visumā ir patīkama, apstiprina arī lielais pieprasījums pēc tās mūsu valstī, gan vīriešu, gan sieviešu vidū.

Pret kādām slimībām palīdz refleksoterapija?

Slimību spektrs ir ļoti plašs. Galvenokārt, tā ir kustību un balsta sistēmas, sirds un asinsvadu, nervu slimības. Jāsaprot, ka tā nav nitroglicerīna tablete, kas iedarbojas uzreiz. Refleksoterapija jāizmanto hronisko slimību gadījumā, tad tā sniedz maksimālo efektu.

Labi rezultāti ir arī kosmētiskajai akupunktūrai.

Adatu refleksoterapijas labums vēl ir tāds, ka tā ļauj samazināt lietojamo zāļu daudzumu. Adatu terapija stiprina nervu sistēmu un organisma aizsargspējas, pozitīvi ietekmē vielmaiņas procesus un enerģētisko bilanci. Turpretī lietojot tabletes, pārmērīgi tiek noslogotas aknas, kuņģis, nieres.

Tātad šī ir sanatorijai īsti piemērota veselības uzlabošanas metode?

Jā, un ļoti labi, ka mūsu pacienti nekur nesteidzas – viņi saņem pareizu diētisko uzturu, fizikālo procedūru kompleksu, peldes un dūņas. Tās visas ir dabīgas metodes, ārstēšana ar dabas faktoriem, un akupunktūra ir viena no šīm metodēm. Tā ir kā instruments orķestrī ar labu saspēli.

Comments are closed.