Sanatorijas “Dzintara krasts” viesi jautā – no kurienes rodas sērūdeņraža ūdeņi?
Piedāvājam jums ekskursiju uz Lielo Ķemeru purvu (Lielais Ķemeru tīrelis) – unikālu dabisko vietu, pateicoties kurai veidojas dziedinošie minerālūdeņi.
Apskatiet fotoattēlus – un varbūt jūs vēlaties visu redzēt pats …
Sāksim ar slaveno avotu “Ķirzaka” (Ķirzaciņa). Ir zināms, ka kūrorta viesi tika fotografēti blakus viņam pat pirms Pirmā pasaules kara, lai arī tajā laikā nebija ķirzakas, bet tur bija zivs, kuru apbēdināja zēns. Bet tam nav jēgas – pats avots bija, tur bija lapene. Tas atrodas pašā Ķemeru centrā. Un vienmēr ir jautājumi – kur un kāpēc rodas sērūdeņraža ūdens? Lai to saprastu, jums jāiet tālāk, kur tiek organizēta īpaša taka.
Takas dienvidu daļā atrodas novērošanas tornis. Ja jūs to uzkāpsit, jūs varat apbrīnot skatu uz šo purvu, kas izplatījies vairāk nekā 6000 hektāru platībā.
Tātad, kā veidojas sērūdeņraža ūdeņi? Šeit ir diagramma, kas parāda procesa būtību.
1. Nokrišņi nokļūst purva pamatnē, kas bagātināts ar tā saucamajām humīnskābēm, kuras veidojas organisko nogulumu iznīcināšanas laikā, un zaudē ūdenī izšķīdušo skābekli. Viņi ir bagāti ar šo barības vielu.
2. Tad šie ūdeņi nonāk dolomītu un ģipša slāņos – ieži, kas satur sēra savienojumus. Šeit dzīvo tā saucamās sēru samazinošās baktērijas, kuru dzīves laikā izdalās tīrs sērūdeņradis – H2S.
3. Sērūdeņradis kopā ar gruntsūdeņiem lēnām virzās uz ziemeļaustrumiem, līdz Ķemeriem un krastam, kur tas nonāk virsmā avotu formā. Sērūdeņraža ūdeni iegūst arī no speciālas akas un caur cauruļvadu nosūta uz Dzintara krasta sanatorijas balneoloģisko nodaļu.
Jūs redzēsit šo diagrammu uz īpašiem vairogiem purva ceļā.