Skolioze – nevilcinieties ar ārstēšanu!

Šī mugurkaula deformācija bojā ne tikai stāju, bet arī atstāj negatīvu ietekmi uz visu cilvēka organismu – pasliktinās plaušu, sirds un citu iekšējo orgānu darbība. Tāpēc, parādoties pirmajām skoliozes pazīmēm bērniem, jāķeras klāt tās ārstēšanai.

Kas ir skolioze?

Skolioze ir mugurkaula trīsdimensiju deformācija. Parasti mugurkaula izliekumam ir S forma, ja mēs skatāmies uz cilvēku no sāniem. Skatoties no aizmugures, mugurkauls ideālā gadījumā ir taisns un vertikāls.

Skoliozes gadījumā mugurkaulam veidojas izliekums arī uz sāniem, un tas apgrūtina skriemeļu pagriešanos pa labi vai pa kreisi no to parastā stāvokļa. Bērniem skolioze galvenokārt izpaužas aktīvās augšanas periodā un tā biežāk sastopama meitenēm.

Skoliozes cēloņi var būt nemanāmi, šādos gadījumos tiek teikt, ka skolioze ir ideopātiskas izcelsmes. Pētījumi apstiprina ģenētisko noslieci, kā arī ārējo faktoru, traumu vai slimību ietekmi. Labā ziņa – savlaicīga skoliozes ārstēšana ļauj mugurkaulu labot, tādējādi pasargāt bērnu no bīstamām sekām visam organismam.

Kādu ietekmi skolioze atstāj uz iekšējiem orgāniem?

Līdz ar skoliozes attīstību notiek krūškurvja deformācija. Iekšējie orgāni tek saspiesti. Īpaši negatīvi tas ietekmē elpošanu: viena plauša elpo dziļāk nekā otra. Laika gaitā sākas plaušu, sirds, nieru darbības traucējumi. Attīstoties asimetrijai gurnu un iegurņa zonā, parādās problēmas ar kuņģa-zarnu traktu un reproduktīvajiem orgāniem.

Kā ārstē skoliozi?

Kā jau parasti, jo agrāk uzsākta ārstēšana, jo labākas ir prognozes. Tāpēc vecākiem regulāri jāseko līdzi bērna mugurkaula stāvoklim, pievēršot uzmanību plecu augstumam, pareizai sēdēšanai pie galda. Tiklīdz konstatētas kādas izmaiņas, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.

Šobrīd skoliozes ārstēšanā izmanto virkni dažādu fizioterapeitisko metožu, ieskaitot Šrotas metodi. To gandrīz pirms 100 gadiem Vācijā izstrādāja fizioterapeite Katarīna Šrota, kura pati sirga ar skoliozi, izstrādāja sistēmu, kas palīdz bērniem pārvarēt šo kaiti.

Pastāv arī citas metodes, kas palīdz uzlabot bērna stāvokli. Jāatzīmē, ka skoliozes ārstēšanā izmantotās metodes var izmantot arī gados vecāki pacienti, lai attīstītu muguras muskuļus un mazinātu stīvuma sajūtu.

Sanatorijā “Jantarnij Bereg” kopš tās atvēršanas 1973. gadā ārstē pacientus ar muskuļu un skeleta sistēmas slimībām. Pēdējos gados veiksmīgi tiek piemērota ārstēšanas programma “Vesela mugura un locītavas”, kas ietver ne tikai labi zināmus, dabiskos ārstnieciskos faktorus, tostarp minerālūdeņus un dubļus, bet arī mūsdienīgas fizikālās terapijas ārstēšanas metodes, piemēram, elektrovakuuma terapiju un fizioterapiju, kā arī Šrotas skoliozes terapiju. Katram pacientam ārsts izvēlas individuālu ārstēšanas kursu, balstoties uz konkrēta cilvēka veselības problēmām.

Vairāk informācijas par programmu “Vesela mugura un locītavas” laipni lūgtu lasīt šeit.