Vadāmā haloterapija

Starp fiziskajām metodēm, kuras pielieto rehabilitācijas medicīnā un kurortoloģijā, popularitāti guvusi sfēra, kuras pamatā ir ārstnieciska gaisa vide un dabas faktoru modelēšana.

Šobrīd izmanto vadāmas speleoiedarbtbas (grieķiski speleon- ala) metodi – tā ir t.s. vadāmā haloterapija (grieķiski hals- sāls). Vadāmā haloterapija paredz radīt un uzturēt visus metodes parametrus, dozēšanu un sāls aerosola līmeņa kontrolēšanu procedūru laikā.

Haloterapijas galvenie ārstnieciskie faktori:

  1. augsti dispersīvs sauss noteikta diapazona sāls aerosols ar kontrolējamām ārstnieciskām koncentrācijām (režīmiem);

  1. aerojonizācija;

  2. optimālu mikroklimatisku parametru stabilitāte;

  3. dabiskas sāls alas dizains, estētiskā pievilcība.

Iedarbības mehānismi:

Sauss augsti dispersīvs nātrija hlorīda aerosols nomierina, attīra bronhus, tam ir pretiekaisuma, imunitāti stabilizējoša iedarbība uz elpošanas ceļiem- un kopumā tiek uzlabotas organisma vispārējās aizsardzības spējas.

Ņemot vērā visu ārstniecisko faktoru iedarbību, konstatēts, ka vadāmais mikroklimats, kas radīts haloterapijas kompleksā, iedarbojas uz: elpošanas ceļiem, imūnsislēmu. sirdsasinsvadu sistēmu, ādu, veģetatīvo nervu sistēmu, psihoemocionālo sfēru.

Pielietošanas sfēras

Par pamatu haloterapijas nozīmēšanai var būt praktiski visas elpošanas orgānu saslimšanas.

Kā atveseļošanas metodi to nozīmē slimniekiem ar akūtu bronhītu un ieilgušu pneimoniju, ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību un bronhiālo astmu dažādās pakāpēs, tai skaitā ar no hormoniem atkarīgās formās, ar bronhu pietūkumu, ar mukuviscidozi.

Pediatrijas praksē visbiežāk to izmanto ar bronhiālo astmu, ar recidīvu bronhītu slimo bērnu ārstēšanai un rehabilitēšanai. Pateicoties haloterapijai, ievērojami samazinās antibakteriālo līdzekļu dozas, kas palīdz novērst disbakteriozes un alerģiskas reakcijas bērniem.

Profilaktisku kursu iziešana bieži slimojošiem bērniem pazemina atkārtotu saslimšanas risku, veicina izveseļošanās paātrināšanos.

Pielietojums LOR- patoloģijā: sauss nātrija hlorīda aerosols uzrāda pretiekaisuma, prettūskas iedarbību uz rīkles, deguna un blakus dobumu gļotādu hronisku faringītu, rinītu un sinusītu gadījumos.

Vadāmā haloterapija ir efektīva ādu slimību ārstēšanā (difuzais neirodermīts, alerģiskais dermatīts, ekzēma, psoriāze).

Šobrīd vadāmā haloterapija tiek iekļauta rehabilitācijas programmās slimniekiem ar sirdsasinsvadu patoloģiju. Sasniegti pozitīvi rezultāti, pielietojot haloterapiju pacientiem pēc aortas koronārās šuntēšanas operācijām rehabilitācijas periodā.

Haloterapijas praktiskā pielietošana

Haloterapija veiksmīgi kombinējama ar citām fizikālajām un nemedikamentozajām metodēm.

Daudzie pētījumi un uzkrātā praktiskās pielietošanas pieredze liecina par efektivitāti un plašām iespējām haloterapijas profilaktiskam pielietojumam ārstniecībā un rehabilitācijā.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.